Kep Adresi Nedir ?

kep adresi nedir

KEP adresi Nedir, kayıtlı e-posta adresi anlamına gelen bir hizmettir. Bu hizmette gönderimi yapılan e-postanın iletimi kanıt niteliğindedir ve hukuki olarak geçerliliği bulunur. Bu açıdan bakıldığında mevzuata uygunluğu ve uluslararası standartlara sahip olması güvenle kullanılmasını sağlar. Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemelerin ardından kullanıma sunulmuştur. Kep Adresi

KEP Adresi Neden Avantajlıdır?

KEP adresi normal e-posta adreslerine göre daha avantajlıdır. Normal e-posta adreslerinden yapılan gönderimlerde gönderici tarafından ispat yükümlülüğü zorunludur. Bu da ticari anlaşmazlıklarda sorunlar yaratabilmektedir. Ayrıca gönderim saati farklılık gösterebilmektedir. Gönderiminde kesinlik söz konusu değildir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü KEP kullanımı daha güvenlidir. Özellikle kamu yazışmalarında, uluslararası ticaretlerde hem güvenlik hem de resmi kanıt yüksek önem taşımaktadır. Standart e-posta gönderimlerinde yaşanan sıkıntılar KEP ile yapılan gönderimlerde sıfıra inmektedir. Ayrıca standart gönderimlerde güvenlik açıkları ve siber saldırı gibi durumlardan ötürü içerik değiştirilebilmektedir. KEP bu açıdan da güvenilirdir. İçeriğin değişmediğine dair kanıtlar da sunulabilmektedir.

Kayıtlı Elektronik Posta Adresinin Faydaları

Kayıtlı Elektronik Posta adresinin sağladığı birçok kolaylık ve avantajların yanında diğer faydalarına da göz atacak olursak;

 • Resmi yazışmalarda tebligat ya da diğer resmi belgelere ihtiyaç duymaksızın kullanılarak zaman tasarrufu sağlar. Hızlı olması resmi işlemleri de hızlandırarak evrak yoğunluğunu önler.
 • Kağıt kullanılmaması nedeniyle çevrecidir. Gereksiz evrak ve arşiv dosyalarına gerek kalmadan dijital ortamda saklanabilir.
 • Basılı evrakların gönderimi kuruluşlar için maliyet açısından da önemli bir yüktür. KKep adresi ile gereksiz maliyetlerden kurtulmak mümkündür.
 • Gönderenin elektronik imzasını taşıdığı için gönderici kimliği kesinlik taşır. Sahte e-posta ve diğer sahteciliklere karşı bu anlamda yüksek güvenliklidir.
 • Yapılan gönderimlerde elektronik posta içeriğinin bütünlük garantisi bulunur. Dijital olarak arşivlendiği için dilediğiniz zaman e-postanın içeriğine erişebilirsiniz.
 • Ticari işlemler için kullanımlarda daha kurumsal bir intiba bırakır. Ayrıca yapılan gönderimlerde kesinlik bulunması ticari olarak da ihtilaf yaşanmasını önler. İçeriğin korunması sayesinde bilgi akışı hızlı ve güvenli bir şekilde yapılır.
 • Yapılan gönderimlere ait elektronik posta gönderim saati, gönderen ve alıcının kimlikleri, elektronik postanın içeriği, teslim edilme ve okunma zamanı dijital ortamda 20 yıl saklanmaktadır. Yaşanacak anlaşmazlık ve davalarda bu bilgiler talep edilerek delil olarak sunulabilir.

Kayıtlı E-Posta Adresi İle Neler Yapılabilir?

 • Özel, tüzel veya kamu kuruluşları arasında her türlü yazışma, belge gönderimi ve resmi evrak işlemleri kolaylıkla yapılabilir.
 • Kamu kurumlarına bildirge, bildirim, ihbar, başvuru yapılabilir. Beyanname ve ihtar bildirimleri de KEP ile yapılabilir.
 • Kurumlar arasında resmi evrak olmaksızın iç yazışmalar yapılabilir. Yasal bildirimler de bu kapsamdadır.
 • Ticari işlemlerde elektronik fatura, ekstreler, sipariş detayları, banka hesap detayları gibi bilgiler gönderilebilir ve alınabilir. Bu hem zamandan tasarruf sağlar hem de kağıt israfının önüne geçer.
 • Kamu ya da özel sektör için ihale teklifleri yapılabilir. 

Avantaj ve faydalarına baktığımızda Kayıtlı Elektronik Posta adresi, bürokratik süreçlerin hızlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Hem kamu hem de özel kuruluşlar tarafından kullanılması bu süreçlerin hızlanmasını sağlayarak, hizmetlere daha hızlı erişimi mümkün kılmaktadır. Kuruluşları arşivleme gibi yükümlülüklerden kurtararak bilgiye ve belgeye daha hızlı ulaşımı sağlamaktadır.

Sadece alıcı olarak başvurmak istenen Kayıtlı Elektronik Posta Adresi için elektronik imza yükümlülüğü bulunmamaktadır. Eğer gönderici olarak KEP adresi sahibi olmak istiyorsanız KEP yanında mutlaka elektronik imza da almanız gerekmektedir. Kayıtlı Elektronik Posta adresine ve elektronik imzaya sitemiz üzerinden başvuruda bulunarak sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime KEP adresi geçebilirsiniz.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.