Kod İmzalama Sertifikası

kod i̇mzalama sertifikası
Kod İmzalama Sertifikası

Kod İmzalama Sertifikası Nedir?

Kod imzalama dağıtımı yapılacak olan yazılım ya da uygulamaların dijital olarak imzalanması anlamına gelir. Kod imzalama sertifikası ile imzalanan yazılımlar güvenli kabul edilirler. Bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeye çalıştığınızda güvenlik duvarı tarafından ekrana bir uyarı yazısı gelir. Bu uyarıda yazılımın imzalanma bilgileri yer alır. Eğer yazılım dijital olarak imzalanmamışsa geçersiz sertifika uyarısı verir ve yüklenmesinin güvenlik sorunlarına yol açacağı belirtilir.

Kod İmzalama Sertifikası Nerelerde Kullanılır?

Bu sertifika genellikle yazılım sektöründe yazılımcılar ve dijital içerik üreticileri tarafından kullanılan bir sertifika türüdür. Yazılımcılar tarafından üretilen yazılım, uygulama, kod parçacıkları, kütüphaneler dijital olarak imzalanarak güvence altına alınır. Bu sayede hem yazılımların güvenli olup olmadığı kontrol edilir, hem de kod hırsızlığının önüne geçilmiş olur. 

Online yazılım satışlarından önce CD veya DVD olarak alınan yazılımlarda bandrol ile sahte yazılımın önüne geçilmeye çalışılırdı. Online yazılımda sahteciliğin önüne kod imzalama sertifikası ile geçilmektedir. İmzalanan yazılımda tüketicinin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgiler yer almaktadır.

Kod imzalamanın bir diğer kullanım nedeni yazılımın üzerinde değişiklik yapılmadığına dair ispat sunmaktır. Yazılımlara yüklenebilecek zararlı kod parçacıklarıyla bilgi hırsızlığı ve veri hasarı yapılabilmektedir. Bunların önüne geçmek ve yayımlanan yazılıma güven duyulmasını sağlamak için dijital olarak imzalama işlemi yapılır.

Kod İmzalama Sertifikası Avantajları Nelerdir?

Bu sertifika türüne ait avantajlara bakacak olursak;

  • Yazılım ya da uygulamanızı imzalamanız onun herhangi bir şekilde izinsiz kullanımını ve çalınmasını önler. Bu da herşeyden önce emeğinizin korunmasını sağlar.
  • Dijital olarak imzalanmış yazılımlar her zaman güven duyulan yazılımlardır. Tüketicilerin güvensiz yazılım kullanmayacağı gerçeği düşünüldüğünde kod imzalama işlemi gerekli bir ihtiyaçtır.
  • Sertifikada yer alan güvenlik mührü sayesinde kodlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığına dair güvence verilir.
  • Uygulama yüklemelerinde “tanımlanmamış yayıncı” uyarısını ortadan kaldırır.
  • Tüm platform ve yazılım dilleriyle uyumlu olması, olası problemlerin önüne geçer.

Kod imzalama sertifikaları görüldüğü üzere dijital içeriğinizi korumanızın önemli bir yoludur. Firmamız tarafından sunulan kod imzalama sertifikası hizmetine online sipariş verebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için destek ekibimizle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. 

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz

Yorum
Name
Eposta
Website