Standart SSL Sertifikası (Domain SSL – DV SSL)

standart ssl

SSL sertifikaları arasında en çok kullanılan sertifika standart SSL‘dir. Domain SSL ya da DV SSL (domain validation) olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi sadece ana alan adının doğrulaması için kullanılır. Alt alan adlarını (subdomain) içermez. Kurulu olduğu sitenin ziyaretçi bilgilerinin güvenliğini sağlar. E-ticaret için uygun bir SSL değildir.

Standart SSL Nedir?

SSL türleri arasında en çok tercih edilen DV SSL’nin açılımı “domain validation”dur (doğrulanmış alan adı). Bu SSL türünde sadece internet sitesine ait alan adı doğrulanır. Alan adının doğrulanması ziyaretçilerin kullandığı giriş bilgilerinin güvende olduğu anlamına gelir. 128 ve 256 bit şifreleme teknolojilerini kullanır. Standart SSL türünde teminat bedeli genel olarak 10.000 $’dır. Bunun anlamı şudur: SSL ile doğrulanmış bir alan adında SSL kaynaklı bir güvenlik problemi oluşması durumunda 10.000 $’a kadar teminat ödemesi yapılabilmektedir.

Standart SSL Nerede Kullanılır?

Domain SSL’nin kullanım alanına baktığımızda, e-ticaret yapmayan, bloglar, kişisel siteler gibi alan adlarıdır. Bu siteler genel anlamda ziyaretçi veri girişinin sınırlı olduğu sitelerdir. Bu veriler de çoğunlukla üyelik bilgileridir. Bu bilgilerin korunması amacıyla da Domain SSL’nin kullanılması yeterlidir. Alt alan adlarında koruma sağlamadığı için çoklu alt alan adı projeleri olan kullanıcılar için önerilmez.

ssl sertifikası

Standart SSL’nin Avantajları Nelerdir?

Domain SSL’nin avantajlarına bakacak olursak;

  • Alan adınızın güvenliğini ve itibarını artırır. Arama motoru optimizasyonu açısından da bakıldığında Google tarafından SSL ile doğrulanmış siteler sıralamada daha üst sıralara çıkarılmaktadır. Bu açıdan basit bir siteniz dahi olsa alan adınızın SSL ile doğrulanmasını sağlamalısınız.
  • Ziyaretçilerinizin verileri güvenle korunur. Veri ihlalinden dolayı ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu ortadan kaldırırsınız. Yapılan araştırmalar ziyaretçilerin güvenli internet sitelerinde daha fazla vakit geçirdiğini ve güvensiz sitelerden hemen çıkma eğiliminde olduklarını gözler önüne sermiştir.
  • Satın almak için herhangi bir evrak gerekmemektedir. Online başvuru yaparak dakikalar içerisinde satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kurulumu kolaydır. Kendiniz yapabileceğiniz gibi, destek ekibimizden de yardım alabilirsiniz.
  • Ücreti en düşük SSL türüdür. Aşırı maliyeti olmadığı için çokça tercih edilir.
  • SSL kaynaklı ihlaller için 10.000 $’a kadar teminata sahiptir.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.